Continuăm Jurnalul.
Vineri, 6 octombrie
Am fost la Napoli, Amalfi, Procida, Capri, Sorrento. M-am întors din paradis în infernul din Valahia. Nefericirea omenească există.
Ciolacu s-a pozat cu pufuleți. Cine s-ar fi gândit că poți mânca în același timp rahat și pufuleți?
O notă de acum cinci ani: „Cum au scris brazilienii pe steagul lor «ordine și progres» să așezăm și noi slovă cu adevăratele aspirații naționale: «gargară și ciordeal㻓.
Joi, 5 octombrie
Cei mai mulți sapienși (deși e mult spus) n-au discernământ. Deloc, nada, sub-zero, ca-n Mortal Kombat. Sunt mai puțin înzestrați cu minte decât o curcă. Repetă și ei ca papagalii cuvinte și expresii, vorba tov. gen. dr. Ciucă. Nefiind în stare să gândească folosindu-și propria tărtăcuță, mestecă și ei ce au auzit. Papagali, de. Nu sunt în stare nici măcar să discearnă ironia sau autoironia ghidușă, ca să zicem așa. Și așa ajungem să avem ierarhiile trucate pe care le avem și „valorile“ pe care dacă le iei la scuturat nu cade nici Punguța cu doi bani din ele. Dai cu tunul și nu găsești un non-prost care să fie „lider de opinie“. Așadar, fac încă o dată un apel (zadarnic) la înțeleptul Caddy din Pantelimon: fii vocea, nu mai fi ecoul.
E timpul să recunoaștem că România Educată este sublimă, dar lipsește cu desăvârșire.
O notă de acum un an: „Câteva harfe frumoase cu regina & familia regală, din presa franceză a ultimelor zile: una e că a venit De Gaulle în vizită pe la casa regală, dar n-aveau britanicii pat pe măsura generalului, a fost nevoie ca tatăl viitoare regine, el însuși rege, să dea dispoziție să i se facă în regim de urgență unul pe măsură. Alta: era vorba că l-a plimbat regina și pe Chirac, așa cum l-a plimbat și pe Ceaușescu: cu caleașca. Și la un moment dat calul a făcut ca Rusty din Seinfeld, a tras un vânt colosal, la care regina a tresărit vizibil jenată. Se povestește că Jacques (prietenul mai mult sau mai puțin imaginar al lui Emil) a spus atunci așa: nu vă temeți, Majestate, cred că a fost calul. Alta e că, dintre reverențele făcute de oaspeții de peste hotare, regina ar fi fost mulțumită de aceea făcută de Carla Bruni, nevasta lui Sarkozy pe când acesta era președintele Franței. Cam astea ar fi. Iată, poți să afli multe lucruri interesante din ziare & reviste, desigur cu condiția ca ele să mai existe, ceea ce, din păcate, în țara noastră natală e tot mai rar cazul“.
O altă notă de acum un an: „Cred că se stinge tov. gen. dr. Ciucă în două minute dacă nu-i mai dai buget să pape“.
Miercuri, 4 octombrie
Idee de comentariu unic la postările „oamenilor politici“: „pușcăria vă mănâncă“. Se postează și apoi se savurează comentariile celor agitați și cointeresați. Cu plăcere.
Marți, 3 octombrie
De departe, România e doar o glumă proastă care nu contează, de aproape e doar o farsă tragică de un ridicol aparte.
O notă de acum patru ani: „Ce e drăguț când mai vii acasă (deși e mult spus) e că poți călători cu tot codul penal în același avion. Făptașii sunt cumsecade, atmosferă destinsă, parcă ai fi la un cex pesede.“
O notă de acum patru ani (de la Iași): „Beau o cafeluță, ascult Gicuță Petrescu la o cârciumă veche (aicişa) și un domn care seamănă cu Truman Capote tot spune că nu ne lasă ea pe noi mămuca. Îmi ia un pic până realizez că aceea evocată (cea care nu ne lasă) e însăși Măicuța Domnului“.
O notă de acum cinci ani: „Poate că nu e o idee bună să îți pui telefonul să sune cu melodia din Psycho când ești pilot de avion. Mai sunt și cardiaci la îmbarcare“.