Lungmetrajul Soldații. Poveste din Ferentari, adaptat după romanul omonim a lui Adrian Schiop și apărut recent în ediție limitată la Editura Polirom, va fi lansat pe 2 februarie în cinematografele din țară. Filmul Soldații, coproducție România-Serbia, reprezintă debutul în lungmetraj al regizoarei Ivana Mladenovic, cu Adrian Schiop și Vasile Pavel-Digudai în rolurile principale și scenariul semnat Ivana Mladenovic și Adrian Schiop.
- „Contează nu atât de mult partea dură care se vede, ci delicatețea care se intuiește. Aici camera de filmat a lui Mladenovic ridică un univers. Este vorba despre o lume murdară care, așa cum este de imaginat, lasă urme. De neșters“. („El Mundo“)
Filmul, care a avut premiera mondială în 2017 în cadrul secțiunii „Discovery“ a Festivalului Internațional de Film de la Toronto și pe cea europeană în competiția oficială a Festivalului de la San Sebastián, unde a fost recompensat cu o mențiune specială a juriului Premios Sebastiane, a fost selectat în competiția Bright Future a Festivalului Internațional de Film de la Rotterdam. Pelicula a mai fost selectată în competiții de Filmfest Hamburg, Central and Eastern European Film Festival Luxemburg (CinEast), Reykjavik International Film Festival, CPH PIX și Belgrade Auteur Film Festival. În octombrie 2017, ea a fost recompensată cu Prix Découverte la cea de-a 32-a ediție a Festivalului Internațional de Film Francofon de la Namur.
Pagina de Facebook a filmului: https://www.facebook.com/soldatiifilm
Romanul Soldații. Poveste din Ferentari, apărut la Polirom în trei ediții (2013, în „Ego. Proză“; 2014, în „Top 10+“; 2017, în ediție limitată), a fost distins cu Premiul revistei „Observator cultural“ și cu Premiul „Cea mai bună carte a anului“ acordat în cadrul Galei Industriei de Carte din România, ediția 2014.
„Cartea mea e despre Ferentari, locul unde s-a inventat șmecheria, iar idolii multor puști sunt Nuțu Cămătaru, Gigi Becali și Florin Salam. Mai e despre iubirea – interesată? dezinteresată? – dintre un scriitor aterizat în cel mai sărac cartier al Bucureștiului și un fost pușcăriaș care s-a învățat să-i placă și bărbații, fiindcă avea 15 ani la prima condamnare, iar prin sex se cumpără cel mai ieftin protecție. E despre cum s-o scoți la capăt în libertate când te-ai născut într-o familie mândră de interlopi, dar la pârnaie – timp de 14 ani – te-ai obișnuit pe invers. Toate astea sunt fapte despre care dă seama cartea mea; altfel, îmi place să cred că e despre loialitate și trădare.“ (Adrian Schiop)
Adrian Schiop (n. 1973, Porumbacu de Jos, județul Sibiu) a absolvit Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației în cadrul Universității „Babeș-Bolyai“ din Cluj-Napoca. Master în lingvistică la Facultatea de Litere a aceleiași universități. Și-a susținut doctoratul, având ca temă manelele, la SNSPA București. A lucrat ca profesor de limba și literatura română (1997-2001, Liceul Industrial Tehnofrig din Cluj-Napoca), zugrav (2002, Paintech LTD din Auckland, Noua Zeelandă), jurnalist (2004-2010, la „Evenimentul zilei“, „Prezent“, „România liberă“). A debutat în revista „Fracturi“ (2002) și a mai publicat două romane, pe bune/ pe invers (Polirom, 2004) și Zero grade Kelvin (Polirom, 2009). Prezent cu traduceri în reviste din Belgia („DW B“), Elveția („Heterographe“) și Germania („Parsimonie“). Este colaborator al platformei CriticAtac.